• Akcja „Pomagamy bezdomnym zwierzętom z Ukrainy”

• Na przełomie lutego i marca 2022r. w Zespole Szkół w Malawie zorganizowana została akcja charytatywna „Pomagamy bezdomnym zwierzętom z Ukrainy”. Głównym założeniem i celem akcji było uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania u dzieci gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.

W akcji brali udział uczniowie klas I-VIII. Zebrano kilkadziesiąt kilogramów karmy dla psów i kotów. Zbiórka darów została przekazana do schroniska „Kundelek” w Rzeszowie dwukrotnie /w marcu oraz w kwietniu/. Za pośrednictwem schroniska karmę przekazano dla bezdomnych zwierząt z Ukrainy.

Bardzo dziękujemy uczniom za czynny udział oraz rodzicom i wychowawcom za wsparcie i zaangażowanie.

• Wyjazd klas siódmych na spektakl "Mały książę"

• 8 kwietnia 2022 r. odbyła się wycieczka klas siódmych do teatru na sztukę „Mały Książę”, poetyczną i pełną refleksji opowieść o przyjaźni, miłości i życiu. W rolę bohaterów wcielili się aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Adaptacja lektury miała multimedialną oprawę, która przypadła do gustu widzom.

• Wolontariat w ramach akcji Pola Nadziei

• Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się aktywnie do akcji ph. Pola Nadziei koordynowanej przez Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali żonkile z papieru, bibuły i krepiny, które w niedzielę (3 kwietnia) były rozdawane za symboliczny datek rzeszowianom przed wybranymi kościołami w ramach zbiórki na rzecz podopiecznych organizatora kwesty. Z naszej szkoły zgłosiło się 27 wolontariuszy – uczniów klas ósmych.

Ponadto do akcji dołączyła malawska parafia pw. św. Wawrzyńca. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza ministranci rozszerzyli zasięg akcji poza teren miasta Rzeszowa.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy się przyłączyć do propagowania idei opieki hospitacyjnej i wesprzeć dzieło pomocy potrzebującym.

• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

• W minioną sobotę, tj. 2 kwietnia, przypadał Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest nie tylko szerzenie wiedzy dotyczące tejże przypadłości, ale przede wszystkim pobudzanie wrażliwości wśród społeczeństwa.

Autyzm to nie choroba, lecz zaburzenie polegające na nieprawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, co prowadzi do zaburzeń sensorycznych. Co istotne, jest stwierdzany niemal tak często, jak chociażby leworęczność.

Uczniowie klasy VII b wraz z wychowawczynią, p. Izabelą Łukasik, podczas godziny wychowawczej pogłębiali swoją świadomość poprzez rozmowę, wymianę spostrzeżeń i już posiadanych informacji, ale także dzięki filmowi edukacyjnemu, do którego obejrzenia gorąco zachęcamy. To zaledwie sześć minut, które zawierają ogrom wiedzy o spektrum autyzmu:

• Konkurs z fizyki „STAWIAM NA ZIELONE”

• Miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów w konkursie z fizyki „STAWIAM NA ZIELONE”.
              W kategorii: praca artystyczna  o tematyce nawiązującej do odnawialnych źródeł energii:
              I miejsce - Natalia Koc, klasa 7a
              W kategorii: konkurs wiedzy nt. odnawialnych źródeł energii:
              I miejsce - Szymon Czech, klasa 8a
              III miejsce - Marcin Rożek, klasa 8a.

Serdecznie gratulujemy !

• SZKOLNY KLUB SPORTOWY - informacje

• Miło nam poinformować, że od marca 2022 r. Dyrektor Zespołu Szkół w Malawie, podjął współpracę z Podkarpackim Wojewódzkim Szkolnym Związkiem Sportowym w Rzeszowie, dzięki czemu nasza szkoła przystąpiła do udziału w wojewódzkim Programie Szkolny Klub Sportowy pod patronatem Ministra Sportu i Turystyki. SKS ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych. Szczegóły u wuefistów: p. M. Żyłki, p. M. Kunysz-Rozborskiej oraz p. T. Wilka.

• Piknik czytelniczy z Plastusiem

• Każdego roku 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data nie jest przypadkowa, ponieważ w tym dniu w 1805 r. urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. W obchody tego święta włączyła się także nasza szkoła. Wychowawczyni kl. 1a - p. Beata Głowiak zorganizowała piknik czytelniczy. Pierwszoklasiści mieli okazję do zrelaksowania się w miłej atmosferze przy ciekawej lekturze pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Wszystkie zajęcia, zabawy i działania dzieci związane były w tym dniu z Plastusiem.  Pani Grażyna Kida ze szkolnej biblioteki przeczytała fragmenty książki. Pani wicedyrektor Marta Maciejowska przeprowadziła konkurs czytelniczy. W sali lekcyjnej został utworzony kącik z przyborami szkolnymi z dawnych lat. Dzieci poznały zasady działania projektora do odtwarzania slajdów. Poza licznymi aktywnościami czytelniczymi, interaktywnymi, pisarskimi, były również plastyczne, na których powstały śmieszne kleksowe stworki. Na zakończenie pikniku dzieci schrupały ciasteczka w kształcie głównego bohatera lektury. Uczniowie przekonali się, że czytanie to nie tylko wysiłek, rozwijanie wyobraźni, a nawet osobowości, ale przede wszystkim ogromna przyjemność.

• Festiwal Piosenki Wiosennej

• W czwartek, 31marca 2022 r. dla uczniów klas I-III zorganizowano Festiwal Piosenki Wiosennej. W każdej klasie przyznano 1 nagrodę oraz wyróżnienia. Wszyscy uczniowie biorący udział w Festiwalu otrzymali upominki.

• Lekcja w kinie

• 24 marca 2022 r. uczniowie klasy VIa i VIIb po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w lekcji kinowej organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej w rzeszowskim kinie Zorza. Tym razem temat zajęć brzmiał następująco: „Co na ekranie z książki zostanie?” Dzięki zajęciom podopieczni dowiedzieli się, czym adaptacja filmowa różni się od ekranizacji, a także dlaczego tak ważne jest czytanie lektur, zanim zdecydujemy się obejrzeć ich kinową wersję. Na koniec wszyscy uczestnicy obejrzeli wzruszające dzieło sztuki filmowej pt. „Wicher. Ostatni rozdział” w reż. Lei Schmidbauer.