Wycieczka w Bieszczady
W dniach 24 - 25 kwietnia 2018r. uczniowie z klas: 6a, 6b oraz 2a gimnazjum wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce w Bieszczady. Przez dwa dni podziwiali górską przyrodę i zwiedzali interesujące miejsca. Na ich trasie znalazły się takie obiekty, jak skansen w Sanoku, zapora wodna w Solinie oraz Chatka Puchatka znajdująca się na szczycie Połoniny Wetlińskiej. Uczestnikom dopisała pogoda i dobre humory. Wszyscy wrócili bogatsi o nowe doznania i doświadczenia.
Akademia z okazji Dnia Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jego celem jest promowanie ochrony środowiska oraz rozszerzanie świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Po raz pierwszy na problem zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego zwrócił uwagę politykom i ludziom kanadyjski przyrodnik John Mc Connell. Było to w 1969 r. na Zgromadzeniu ONZ, ale dopiero w 2009 r. ogłoszono 22. kwietnia Międzynarodowym Dniem Ziemi. Pierwsze jego obchody odbyły się rok później. 23 kwietnia 2018r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły obejrzeli przedstawienie przygotowane z tej okazji przez klasy IV a i IV c pod kierunkiem p. Violetty Ptasznik i p. Doroty Miś. Oprawę muzyczną przygotowała p. wicedyrektor Justyna Stachura wraz ze szkolnym chórem, a piękną dekorację wykonała p. Marzena Patyna. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało i uświadomiło zebranym, że człowiek jest odpowiedzialny za stan środowiska przyrodniczego, a czystość naszej planety zależy od nas – ludzi. Oprawę muzyczną przygotowała p. wicedyrektor Justyna Stachura wraz z zespołem wokalnym, w którym zadebiutowały uczennice z klas IV oraz z klasy VII. Swoje wokalne umiejętności zaprezentowały także uczennice z klas V, VI i VII. Skład zespołu wokalnego
Wycieczka klas siódmych na Ziemię Kielecką
O tym, że podróże kształcą, przekonali się siódmoklasiści, którzy we wtorek 24 kwietnia uczestniczyli w wycieczce na Ziemię Kielecką. Odwiedzili Centrum Nauki Leonardo da Vinci, w którym podczas warsztatów z chemii samodzielnie przeprowadzali doświadczenia chemiczne, wykrywali oraz badali właściwości elektrolitów. Obejrzeli wystawę „Człowiek - niezwykła maszyna”, przedstawiającą czynności życiowe, utrzymujące organizm ludzki w stanie biologicznej równowagi. Przy stanowiskach multimedialnych i mechatronicznych mogli m.in. sprawdzić wydolność własnych płuc, zdolność zapamiętywania, kojarzenia, wyczucia czasu oraz pokonać przeszkody, z którymi na co dzień mierzą się osoby na wózku inwalidzkim. Następnie udali się do Jaskini Raj - jednej z najpiękniejszych polskich jaskiń krasowych, w której podziwiali bogactwo i różnorodność kalcytowych form naciekowych o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Na koniec zwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Mieści się ono w pałacyku podarowanym pisarzowi przez naród polski w dowód uznania. Uwagę uczniów zwrócił gabinet pisarza z oryginalnymi meblami, a wśród nich biurko, przy którym powstawały m.in. fragmenty „W pustyni i w puszczy.” Wycieczce towarzyszyła piękna pogoda, toteż uczestnikom dopisywał dobry humor.
Powiatowy Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi
W dniu 20 kwietnia br. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim odbyło się uroczyste podsumowanie XVIII Powiatowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży p.h. „Ziemia – Nasz Dom”. Miło nam jest poinformować, że laureatami ww. konkursu zostali uczniowie naszej szkoły. W II kategorii wiekowej (kl. IV-VII SP) - III miejsce zajął Jakub Pańczak z kl. VI, natomiast w III kategorii wiekowej (gimnazjum) – II miejsce zajęła Olimpia Tańcula z kl. III. Uczniów przygotowała pani Irena Brzeżawska. Nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile zorganizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. 19 kwietnia naszą szkołę zdominowały żółte żonkile z papieru. Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. Co roku, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. Szkolnymi koordynatorami tegorocznej kampanii są: p. Agata Manijak i p. Marta Maciejowska, nad tworzeniem papierowych kwiatków czuwały: p. Monika Krasny i p. Joanna Machalska.
Zajęcia w świetlicy szkolnej
Od kilku miesięcy w świetlicy szkolnej organizowane są zajęcia z „robótek ręcznych”. Uczniowie poznali dwie techniki: szydełkowanie oraz frywolitkę igłową. Dzieci nauczyły się podstawowych elementów tych technik oraz wykonały pierwsze samodzielne prace. Zajęcia prowadzi pani Marzena Patyna.
„OJCZE ŚWIĘTY, PAMIĘTAMY …”
16 kwietnia 2018 r. uczniowie klas IV-VII SP oraz II-III G. wraz z nauczycielami obejrzeli program artystyczny upamiętniający wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II. Okazją do spotkania była przypadająca w kwietniu 13. rocznica śmierci Papieża i 4. rocznica kanonizacji. Podczas akademii uczniowie podążali za Karolem Wojtyłą od momentu narodzin, poprzez wybór na Stolicę Piotrową aż do włączenia w poczet świętych. Poznali Go jako kapłana, artystę, papieża, pielgrzyma, przyjaciela, a także jako zwykłego człowieka. W drodze tej towarzyszyła im prezentacja multimedialna oraz wiersze napisane przez ich rówieśników. Młodzież wsłuchała się w słowa Jana Pawła II dotyczące jej odpowiedzialności za przyszłość naszej Ojczyzny. Akademię uświetnił występ wokalno-instrumentalny, do którego uczniowie przygotowali się samodzielnie. Nie mogło podczas niego zabraknąć „Barki” – ulubionej pieśni oazowej Karola Wojtyły, do której wykonania zostali zaproszeni wszyscy zebrani. Akademię papieską przygotowali: ks. Maciej Nowicki, p. Marta Maciejowska i p. Agnieszka Wąs. Wystąpili uczniowie klas: IV b, V a, VI a, VI b, VII a i III G. oraz uczennica klasy I a SP. Program artystyczny został powtórzony kolejnego dnia dla uczniów klas I-III SP.
Finały Wojewódzkie w Gimnastyce Szkół Podstawowych
W dniach 19-21 marca br. rozegrano XI Finały Wojewódzkie w Gimnastyce Szkół Podstawowych. W imprezie uczestniczyło 70 drużyn ze szkół Podkarpacia. Wielką niespodziankę sprawili uczniowie naszej szkoły, którzy debiutując w tej imprezie zdeklasowali konkurentów różnicą ponad 3 pkt. zdobywając tytuł Drużynowych Mistrzów Podkarpacia. Indywidualnie uczniowie ZS w Malawie zdominowali podium w ćwiczeniach wolnych zdobywając złoty (Igor Domowicz) i srebrny medal (Filip Siorek). Kolejne medale Igor Domowicz zdobył w ćwiczeniach na drążku (brąz) oraz w wieloboju, gdzie wywalczył złoty medal. Medal brązowy w wieloboju zdobył Filip Siorek. Sukcesem zakończył się również start dziewcząt. Tu w ćwiczeniach wolnych na ponad 200 zawodniczek I miejsce (ex aequo z dwoma innymi zawodniczkami) wywalczyła Róża Bartman, jednak po „złamaniu” remisu (decydowała nota za wielobój) ostatecznie sklasyfikowano ją na III miejscu. Na 38 szkół w punktacji drużynowej dziewcząt nasza szkoła uplasowała się na 7 miejscu. Do punktacji współzawodnictwa sportowego szkół z Podkarpacia (ranking SZS) gimnastycy ZS w Malawie dorzucili łącznie 140 pkt. (100 pkt. chłopcy i 40 pkt. dziewczęta). Uczniów przygotował pan Grzegorz Bielec - trener akrobatyki.
Internetowy Teatr TVP dla Szkół
W piątek (13.04.2018 r.) uczniowie klas 6. obejrzeli sztukę teatralną w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Tym razem na deskach teatru artyści zaprezentowali lekturę „Chłopcy z Placu Broni” autorstwa węgierskiego pisarza Ferenca Molnara. Historia o dwóch zwaśnionych grupach młodzieżowych zaciekawił widzów, którzy mieli okazję do skonfrontowania utworu Molnara z wizją reżysera Konrada Dworakowskiego zrealizowaną przez zespół artystów z Teatru Pinokio w Łodzi.
Tydzień z „królową nauk”
W dniach od 12 do 16 marca br. w naszej szkole miało miejsce szereg wydarzeń, których celem było uświetnienie królowej nauk, czyli matematyki. Uczniowie z klas 4.-7. szkoły podstawowej oraz 2. i 3. gimnazjum zmagali się z quizami, które sprawdzały umiejętność logicznego myślenia oraz wiedzę z zakresu matematyki. Uwieńczeniem wszystkich działań był Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny, którego szkolnym koordynatorem jest p. Agata Manijak.
Kolorowa Wielkanoc
Wielkanoc to radosne, kolorowe święta. Takie też były ozdoby wykonane przez dzieci biorące udział w szkolnym Wielkanocnym Konkursie Plastycznym „Kolorowa Wielkanoc,” zorganizowanym dla najmłodszych uczniów przez p. Gabrielę Pociask i p. Beatę Głowiak. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 28 marca 2018 r. Jury przyznało nagrody oceniając wkład pracy, pomysłowość i estetykę wykonania. Wszystkie prace były niezwykle ciekawe, wykonane z wielką starannością, różnorodnymi technikami plastycznymi, spełniające kryteria regulaminu konkursu, dlatego na podium stanęło więcej niż trzy osoby. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Międzyszkolny Konkurs Młodych Talentów „TO MNIE KRĘCI”
23 marca br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Rzeszowie odbył się II Międzyszkolny Konkurs Młodych Talentów „TO MNIE KRĘCI”. Wzięło w nim udział 14 uczniów z klas IV-VII z 9 szkół podstawowych. Ich zadaniem było zaprezentowanie talentu scenicznego, muzycznego lub sportowego. Występy uczestników oceniało 4-osobowe jury: Mariola Cieśla - dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury, Andrzej Paśkiewicz - muzyk, lider zespołu Manitou, gitarzysta w zespole Justyny Steczkowskiej, Jakub Jonkisz - wokalista, kompozytor, autor tekstów, półfinalista programu „X Factor” i Krzysztof Ignaczak - były reprezentant Polski w siatkówce. Zgodnie z regulaminem konkursu jurorzy wyłonili laureata i 3 osoby wyróżnione, wśród których znalazła się Manuela Pilch z kl. VI, wykonująca „Rolling In The Deep” Adele. Uczennicę przygotowały panie: Justyna Stachura i Beata Chwistek.
Lekcja IPN dla uczniów klasy III G
We wtorek, 27 marca 2018 r. uczniowie klasy III gimnazjum wzięli udział w lekcji historii przeprowadzonej przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr. Jacka Magdonia. Tematami spotkania były: Konfederacja Barska w 250-tą rocznicę tego wydarzenia oraz Powstanie Styczniowe – jego przyczyny, przebieg i skutki. Podczas spotkania gimnazjaliści wysłuchali wykładu oraz obejrzeli krótkie filmy, ilustracje i liczne fotografie m. in. mogił powstańców styczniowych na terenie Rzeszowa. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziło istnienie w okresie powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które stało się pierwowzorem dla zorganizowania takiej organizacji w czasie II wojny światowej. Spotkanie zorganizowała p. Irena Brzeżawska.
WESOŁEGO ALLELUJA
Zgodnie z tradycją w tygodniu przedświątecznym w naszej szkole odbył się konkurs „Wesołego Alleluja”. Uczniowie klas IV-VII SP oraz II G zaprezentowali wykonane przez siebie kartki, stroiki, symbole wielkanocne. Nie zabrakło też prac w nowej kategorii – „Ozdoby świąteczne o charakterze niepodległościowym” – utworzonej w związku przypadającymi na ten rok obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Mimo że konkurs odbywa się co roku, młodzi twórcy zaskoczyli świeżymi i ciekawymi pomysłami. Konkurs zorganizowały panie: I. Brzeżawska, R. Kosińska – Krochmal i A. Wąs. Laureaci konkursu
Międzynarodowy projekt Edugate
W dniach 22-23 marca 2018 r. w Urzędzie Gminy Krasne miało miejsce międzynarodowe spotkanie w ramach projektu „EDUGATE – Multilingual teaching in early childhood education and care” finansowanego z Programu ERASMUS+. Projekt ma na celu wymianę doświadczeń oraz wypracowanie wspólnych metod pracy w nauczaniu języka angielskiego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Do Gminy przyjechali przedstawiciele z Włoch, Słowenii, Łotwy i Czech. Przedszkole i szkołę w Malawie odwiedziły panie z Czech i Słowenii. Miały okazję poznać funkcjonowanie obu placówek, zobaczyć pracę nauczycieli, zajęcia prowadzone z przedszkolakami, zarówno po polsku, jak i w języku angielskim. Goście byli pod wrażeniem przestronności sal, zaangażowania nauczycieli, atrakcyjności zajęć oraz różnorodności inicjatyw edukacyjnych podejmowanych w placówce. O działalności przedszkola i szkoły opowiadały panie Dagmara Świrad i Beata Chwistek.
Spotkanie z pracownikiem IPN
W dniu 21 marca 2018 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia dla klas VII, prowadzone przez pana Zenona Fajgera, pracownika IPN. Tematem lekcji byli współtwórcy niepodległej Polski czyli Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i Józef Haller.
Porcja Pozytywnej Energii
Wraz z nadejściem nowej pory roku rozpoczęliśmy kolejny cykl zajęć w ramach V edycji programu „Porcja Pozytywnej Energii”. Program jest objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, a jego głównym celem jest edukacja i kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych. Uczestnikami programu są wychowankowie świetlicy szkolnej pod kierunkiem p. Beaty Głowiak. Na pierwszych zajęciach uczennice kl. 4b i 4c degustowały zdrowe przekąski marki Crispy Natural oraz z pomocą materiałów edukacyjnych uczyły się, jak przygotować smaczne posiłki.
Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019
Zarządzenie Wójta Gminy Krasne z dnia 26 stycznia 2018 r. w sprawie określenia terminów w postępowaniu rekrutacyjnym oraz uzupełniającym do publicznych przedszkoli oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Krasne na rok szkolny 2018/2019.
Konsultacje dla Rodziców
Zapraszamy Rodziców na indywidualne konsultacje,
które odbędą się
w najbliższy czwartek, tj. 22 marca 2018 r.,
w godz. 16.00 – 17.00.
Wiosenna zbiórka surowców wtórnych
ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI
21 marca na placu szkolnym, dla mieszkańców Malawy odbędzie się bezpłatna zbiórka elektrośmieci. W godz. 6.30 – 16.00 obok Domu Nauczyciela będą umieszczone oznakowane kontenery, do których prosimy o wrzucanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Sprzęty większych gabarytów można zostawić obok kontenerów.
ZBIÓRKA MAKULATURY
W dniach 19 – 28 marca na placu szkolnym odbywać się będzie bezpłatna zbiórka makulatury dla mieszkańców Malawy. Duży kontener na makulaturę (w kolorze niebieskim) będzie umieszczony obok Domu Nauczyciela. Zapraszamy wszystkich do udziału w zbiórce! Przypominamy, że o środowisko dbamy przede wszystkim poprzez odzyskiwanie surowców wtórnych.
- Sobota23.11.2024
Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 808061